Mój portfel

Nie korzystasz jeszcze z portfela w MyMoney?

Zarejestruj się aby ...

  • mieć wydatki pod kontrolą
    Czy na pewno wiesz, na co wydajesz za dużo?
  • planować większe wydatki
    Portfel pomoże Ci konsekwentnie oszczędzać!
  • płacić rachunki na czas
    Portfel będzie pamiętać o nich za Ciebie!
fot: leolintang / iStockphoto
2013-08-21 14:58 autor: Doradcy myMoney

Kryzys zmusza do oszczędności

W czasach gdy słowo kryzys odmieniane jest przez wszystkie przypadki, zaciskanie pasa stało się normą dla przeciętnego Kowalskiego. W obliczu złej sytuacji gospodarczej, rosnącego bezrobocia i wysokich cen powstaje pytanie, jak radzić sobie w tych trudnych czasach? Odpowiedź jest zarazem prosta - trzeba oszczędzać.

Tanie zakupy w dyskontach

Wydatki na jedzenie pochłaniają większą część domowego budżetu, ale w tej dziedzinie trudno nam się oszczędza. Wielu z nas zrezygnowało z robienia zakupów w małych osiedlowych sklepach, w których ceny są zdecydowanie wyższe i przestawiło sie na zakupy w dyskontach. Atrakcyjne cenowe promocje sprawiają, że wiele osób woli raz w tygodniu pojechać do oddalonego marketu i tam zrobić większe zakupy. Tańsze produkty nie odbiegają pod względem jakościowym towarom zakupowanym dotychczas jednak różnice cenowe sa wyraźne.

Porównanie cen produktów w sklepach osiedlowych i supermarketach

produkt

sklep osiedlowy

supermarket

mleko 3,2%

3,00 zł

2,40 zł

banany

6 zł/kg

4 zł/kg

masło kostka 200g

4,50 zł

2,85 zł

jaja

8,00 zł

4,85 zł

kiełbasa

41 zł/kg

27 zł/kg

Cukier 1 kg

3,99 zł

2,99 zł

Kawa rozpuszczalna 200 g

25,90 zł

20,52 zł

Chleb

2,99 zł

2,19 zł

Bułka kajzerka

0,40 zł

0,27 zł

Czekolada

3,99 zł

3,29 zł

Makaron 500g

3,99 zł

3,30 zł

Ser żółty

26,99/kg

20,99 zł/kg

Źródło: Opracowanie własne: Mymoney

Znacznie mniej wydajemy na ubrania. Aż 60 % gospodarstw domowych w ten sposób próbuje załatać domowy budżet. Dodatkowym atutem przemawiającym za tą formą oszczędzania jest panująca moda, która wspiera ideę kupowania ubrań w tzw second handach.

Cięcie kosztów na ubraniach wcale nie oznacza, że Polacy zrezygnowali z markowej odzieży. Wielu z nasz korzysta z promocji cenowych dużych sieci odzieżowych podczas których ubrania sprzedawane są w bardzo niskich cenach. Połączenie tych dwóch sposobów – zakupy w second handach oraz podczas wyprzedaży sprawia, że nasze szafy są zapełnione, a budżet nie ucierpiał.

Ile Polak wydaje na kulturę?

Średnie wydatki na kulturę w 2010:
telewizja kablowa - 123,72 zł
czasopisma i gazety - 39,24 zł
zbonament radiowy i TV - 34,56 zł
książki - 20,28 zł
bilety do teatru, kina, na koncert - 19,92 zł
nośniki dzwięku i obrazu - 11,28 zł

Źródło: http://klub.fm/blog/2011/12/ile-polak-wydal-na-kulture-infografika/

Gdy pojawia się dylemat czy wieczór w kinie, czy zakupy częściej rezygnujemy z tego pierwszego. Kultura jest klasyfikowana do przyjemności, dlatego chcąc zaoszczędzić trochę grosza w pierwszej kolejności rezygnujemy z zakupu książki lub wyjścia do teatru. Dane prezentowane przez GUS wskazują, że w 2010 roku przeciętny Polak wydał na kulturę 406,56 zł natomiast rok później 405,72,. Trzeba jednak zaznaczyć, że zdecydowana część tej kwoty przeznaczana jest na opłacenie abonamentu RTV, czy zakup nowego telewizora. Bilety na wyjście do instytucji kulturalnych stanowi zaledwie 3,5% tej kwoty. Według przewidywań w kolejnych latach wydatki te będą coraz niższe. Wnioskować można, że korzystanie z dóbr kulturalnych powoli staje się dostępne dla elitarnych grup społecznych.

Płać niższe rachunki

Źródło Raport Płatności faktur w Polsce dla Billbird S.A.Źródło Raport Płatności faktur w Polsce dla Billbird S.A.

Jak nakazuje prawo rachunki, tak jak podatki trzeba płacić. W tej regule Polacy znaleźli odstępstwo i w płaceniu, a właściwie niepłaceniu rachunków stworzyli sposób na oszczędzanie. Raport przedstawiony przez instytuty Dun & Bradstreet oraz Millward Brown SMG/KRC wykazał, że blisko 40% Polaków świadomie zalega z płatnościami. Polacy obok Hiszpanów i Portugalczyków plasują się w czołówce nacji najdłużej zalegającymi z opłaceniem zobowiązań. Na przestrzeni ostatnich lat można było zauważyć, że wskaźniki dotyczące terminowej opłaty rachunków uległy pogorszeniu. W 2008 roku 47% zobowiązań płaconych było terminowo. Dla porównania w 2011 tylko 34,5%, a w 2013 roku 38%. Największe opóźnienia w płatnościach dotyczą rachunków za prąd, telefon komórkowy, czy opłaty mieszkaniowe.

Raport wykazał również, że w celach oszczędnościowych, Polacy są gotowi zrezygnować z telefonu stacjonarnego, internetu czy telewizji cyfrowej. I właśnie rezygnacja z niepotrzebnych usług, zmiana pakietów i abonamentów na tańsze oraz oszczędne korzystanie z energii elektrycznej, wody, czy telefonu powinno być sposobem na poprawę kondycji domowego budżetu.

Polacy zaczęli oszczędzać na wódce

Badania przeprowadzone przez firmę Nielsen wskazują, że w pierwszym półroczu 2013 r. Polacy wydali na wódkę 4,8 mld zł. Jest to o 200 mln zlotych mniej niż przed rokiem. Co stanowi około 5% mniej sprzedanych litrów niż rok wcześniej. Specjaliści uważają, że spożycie napojów alkoholowych powiązane jest nastrojami konsumenckimi, na które ma przełożenie sytuacja ekonomiczna. Krótko mówiąc nie kupujemy alkoholu, bo nie mamy za co.

Kryzys trwa i najprawdopodobniej będzie jeszcze trwał, więc oszczędności są niezbędne. Pocieszać może historia, która ukazała, że podczas kryzysu kształtowały się największe fortuny, a poz tym nic nie integruje bardziej, jak wspólny niedostatek.

Nasi partnerzy
© 2013 myMoney.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone