Mój portfel

Nie korzystasz jeszcze z portfela w MyMoney?

Zarejestruj się aby ...

  • mieć wydatki pod kontrolą
    Czy na pewno wiesz, na co wydajesz za dużo?
  • planować większe wydatki
    Portfel pomoże Ci konsekwentnie oszczędzać!
  • płacić rachunki na czas
    Portfel będzie pamiętać o nich za Ciebie!
fot: monkeybusinessimages / iStockphoto
2013-08-21 16:30 autor: Doradcy myMoney

Sposoby na tanie wakacje

Wakacje nierozerwalnie kojarzą się ze słońcem, ciepłą wodą i piszczystą plażą. Jest to czas, który można poświęcić na relaks i wypoczynek. Wczasy w atrakcyjnym miejscu wiążą się niestety z kosztami, często wysokimi. Silna potrzeba wyjazdu na urlop przysłania nam jednak pustkę w domowym budżecie.

Badania przeprowadzone przez Mondial Assistance wykazały, że średni koszt zagranicznego wyjazdu wakacyjnego wynoski około 2 315 zł na osobę. Tańszym rozwiązaniem jest spędzenie urlopu w Polsce. W tym wypadku średni koszt wyjazdu jednej osoby to 1 191 zł. Ta kwota również może przekraczać możliwości finansowe wielu osób. Zatem czy można wybrać się na niezapomniane wakacje, które nie zrujnują domowego budżetu? Istnieją rozwiązania na tanie wczasy, które sprawią, że nadchodzący urlop będziesz mógł zmienić w wakacje swojego życia bez konieczności pustoszenia swoich oszczędności.

Wakacje w Polsce za grosze

Wakacje w Polsce to pomysł na tańsze wakacje, ale nie odbiegające niczym od zagranicznych podróży. Nasz kraj jest bogaty w urokliwe i piękne zakątki. Morze, góry, jeziora, wybór wakacyjnej eskapady zależy tylko od nas i naszych preferencji. Zasobność porfela nie odgrywa tak istotnej roli. Oto przykłady wakacyjnych rozwiązań, które nie zrujnują nas finansowo.

Pomysł na wakacje do 500 złotych

transport

zakwaterowanie

przybliżony koszt

autostop – 0 zł

schronisko turystyczne – 280 zł

280,00 zł

tanie linie autobusowe – 60 zł

pole namiotowe – 210 zł

270,00 zł

podróż autem w większej grupie – 150 zł

prywatne kwatery – 280 zł

430,00 zł

promocje w PKP – 140 zł

Hostel – 210 zł

350,00 zł

Opracowanie własne MyMoney

W obliczu wysokich cen paliwa, popularnym rozwiązaniem, zwłaszcza wśród ludzi młodych jest podróż autostopem. Główną zaletą tego środka lokomocji jest darmowy przejazd oraz możliwość odwiedzenia miejsc, których nie mielibyśmy okazji poznać przemieszczając się w inny sposób.

W ostatnim czasie powstały w internecie platformy społecznościowe, które zrzeszając kierowców i pasażerów wybierających się w podróż w tym samym kierunku. Dzięki temu, że pasażer ma swój udział w koszcie paliwa, kierowca płaci mniej. Zyskuje również podróżny, który ma zagwarantowany tani transport ze sprawdzonym kierowcą (na stronach internetowych są oni oceniani przez pasażerów).

Popularną formą transportu stały się obecne na naszym rynku tanie linie autobusowe. Rezerwując bilet z pewnym wyprzedzeniem za przejazd z Warszawy do Gdańska, bądź z Warszawy do Zakopanego kosztuje około 60 zł w dwie strony.

W sezonie urlopowym również PKP organizuje wakacyjne promocje cenowe. Wyjazd nad morze lub w góry można zorganizować naprawdę tanim kosztem. Przejazd koleją jest bezpiecznym rozwiązaniem a przede wszystkim mamy pewność, że decydując się na ten środek przejazcu nie zrujnujemy naszego wakacyjnego budżetu.

Spędzając wakacje w górach, lub nad morzem możemy się zdecydować na nocleg w schronisku. Nie będzie to duży wydatek. Nocleg kosztuje około 40 zł za noc. Musimy jednak być przygotowani do mniej komfortowych warunków, bo nie będzie to nocleg w luksusowym apartamencie. Można także się zdecydować na nocowanie w namiocie. Wtedy mamy pewność, że będziemy mogli przenocować w każdym możliwym miejscu. A pole namiotowe kosztuje około 30 zł za noc.

NAD MORZEM

Pola namiotowe

Gdańsk – 32 zł

Darłowo – 20 zł

Władysławowo – 27 – 30 zł

Schroniska turystyczne

Gdańsk – 44zł

Świnoujście – 42 zł

Grzybowo – 36 zł

W GÓRACH

Pola namiotowe

Brenna – 21 zł

Zakopane – 30 zł

Karpacz – 21 zł

Schroniska turystyczne

Zakopane – 54 zł

Szczawnica – 44 zł

Karpacz – 40 zł

NAD JEZIOREM

Pola namiotowe

Mrągowo – 35 zł

Giżycko – 30 zł

Kosewo koło Mrągowa – 34 zł

Schroniska turystyczne

Giżycko – 40 zł

Węgorzewo – 40 zł

Olsztyn – 40 zł

Źródło: www.se.pl

Turystyczne miejscowości w Polsce oferują nam różnorodne formy zakwaterowania. Hostele swoim standardem w niczym nie ustępuj ą tym spotykanym za granicą, ale ich cena jest atrakcyjniejsza. Dzięki temu tanim kosztem możemy wypocząć i ruszyć w dalszą podróż. Innym rozwiązaniem jest wynajem miejsca w prywatnej kwaterze, które często jest wygodniejszym rozwiązaniem niż hostel. Koszty noclegu w tych miejscach nie są wysokie i zwykle wynoszą 30 – 40 zł/ noc

Tani wyjazd zagraniczny

Raport przeprowadzony przez Mondial Assistance wykazał, że wśród Polaków najpopularniejszym celem wakacyjnych podróży jest Chorwacja. 7 – dniowe, tanie wczasy w tym słonecznym kraju są, możliwe nawet za kwotę mniejszą niż 1000 zł.


Źródło: Raport z badania planów wakacyjnych Polaków, Mondial Assistance.

Wakacje do tysiąca złotych

Jezeli dysponujemy większą suma pieniędzy możemy wybrać się na zagraniczny wyjazd. Wśród Polskich turystów najpopularniejszym celem wakacyjnych podróży jest Chorwacja. 7 – dniowe wczasy w tym słonecznym kraju są możliwe.

Oto kilka sposobów:

Pomysł na wakacje do tysiąca złotych

transport

zakwaterowanie

przybliżony koszt

carpooling – 400 zł

kemping – 420 zł

820,00 zł

własny samochód – 300 zł

kemping – 420 zł

720,00 zł

autokar – 600 zł

home swapping – 0 zł

600,00 zł

Opracowanie własne MyMoney

Idea carpoolingu polega na oferowaniu lub korzystaniu z wolnego miejsca w samochodzie innej osoby. Całe zjawisko napędzane jest przez Internet, za pomocą którego internauci umawiają się do wspólnej podróży. Główną zaletą carpoolingu jest obniżenie kosztów przejazdu zarówno dla pasażera jak i dla kierowcy. Dzięki temu rozwiązaniu cena za przejazd z Polski do Chorwacji wynosi około 200 zł.

Inną alternatywą jest wyjazd własnym samochodem. W przypadku gdy jedziemy z grupą znajomych koszty przejazdu rozłożą się na wszystkich podróżnych. Opłaty za paliwo powinny oscylować w granicach 1 200 zł w obie strony. Jeżeli jedziemy w 4 osoby to koszt podróży nie powinien przekroczyć 300 zł na osobę.

Urlop spędzony pod namiotem zawsze będzie wiązał się z pewnymi niedogodnościami. Jednak spartańskie warunki, obskurne sanitariaty czy gotowanie na kuchence gazowej to już przeszłość. Obecnie pola kempingowe są zaopatrzone w niezbędne sprzęty, dostęp do kuchni, internet bezprzewodowy. Gdzieniegdzie można spotkać się nawet z sauną. Ceny za miejsce na zagranicznym kempingu wahają się w różnych granicach. Nietrudno jest znaleźć nocleg za który zapłacimy 70 zł od osoby za nocleg w atrakcyjnym miejscu.

House swapping to niecodzienny pomysł, ale w krajach zachodnich uważany jest za najtańszą i najbezpieczniejsza formę spędzania urlopu. House swapping daje szansę na spędzenie wakacji w wymarzonym miejscu, których koszt zakwaterowania jest zerowy. Najbardziej powszechną formą jest udostępnienie własnego domu lub mieszkania podczas naszego wyjazdu do domu innej osoby. Istnieje możliwość przyjęcia rodziny u siebie w domu i odwiedzenia jej w innym terminie.

Oszczędzając na zakwaterowaniu możemy zdecydować się na przejazd autokarem. Zaleta takiego rozwiązania jest bezpieczna podróż w komfortowych warunkach. Minusem jest długo czas przejazdu, który może sięgać 20 godzin. Cena za przejazd w obie strony wynosi około 600 zł. Jednka w okresie wakacyjnym oferowanych jest wiele promocji, w związku z czym cena podrózy może być jeszcze niższa.

Wakacje za 1500 zł

Pomysł na wakacje do 1,5 tysiąca złotych

transport

zakwaterowanie

przybliżony koszt

tanie loty – 1000 zł

couchsurfing – 0 zł

1 000,00 zł

autokar – 600 zł

hostel – 700 zł

1 300,00 zł

last minute – 1500 zł

W cenie

1 500,00 zł

Opracowanie własne MyMoney

Loty samolotowe już nie są nieosiągalnym marzeniem przeciętnego śmiertelnika. Wszystko za sprawą przewoźników niskobudżetowych, którzy obniżyli ceny lotów. Aby korzystać z takiej możliwości trzeba wykazać się dużą elastycznością. Decydując się na dany lot to Ty musisz dostosować się do terminu a decyzja musi być błyskawiczna. Śledząc napływające oferty możemy znaleźć połączenia do Chorwacji nie przekraczające 1000 zł.

Couchsurfing, czyli surfowanie po kanapach to doskonałe rozwiązanie dla osób, których przed podróżowaniem powstrzymuje brak środków finansowych. Idea couchsurfingu opiera się o udostępnianie podróżującym miejsca do spania w swoim domu. Jest to tylko jedna z zalet tego pomysłu. Niepisaną zasadą wśród społeczności couchsurferów jest oprowadzenie swojego gościa po mieście, pokazanie mu swojego kawałka świata od strony, której nie poznałby z przewodników turystycznych.

Stosunkowo tanim rozwiązaniem jest zakwaterowanie się w hostelu. Obecnie panujące w nich warunki są na wysokim poziomie i mamy okazję poznać poznać wiele nowych osób. Średnia cena za nocleg w atrakcyjnych turystycznie miejscach wynosi około 100 zł. Jeżeli dostaniemy się na miejsce autokarem to cena naszej wycieczki nie przekroczy 1 500 zł.

Ostatnim, aczkolwiek najpopularniejszym rozwiązaniem jest korzystanie z promocji last minute. Są to korzystne z punktu widzenia ekonomicznego rozwiązania. Skierowane są do osób niemających sprecyzowanego celu wyjazdu i decyzję o wyjeździe mogą podjąć z dnia na dzień. Biura podróży w tym okresie proponują zdecydowanie tańsze oferty w okresie kiedy miejsca te nie są przepełnione turystami Jest to z pewnością komfortowe i korzystne rozwiązanie z punktu widzenia finansowego. Cena takich wczasów powinna zamknąć się w kwocie 1 500 zł.

Jak nie przepłacać za wyżywienie

Do przedstawionych powyżej wakacyjnych rozwiązań należy doliczyć koszty wyżywienia, które pochłaniają duża część naszego wakacyjnego budżetu. Ceny jedzenia w centrum turystycznych miejscowości są bardzo wysokie i mogą doprowadzić nasz portfel do ruiny. Warto wtedy obserwować lokalnych mieszkańców, którzy znają wszystkie tanie sklepy i to w nich zazwyczaj zaopatrują się w produkty żywnościowe. To właśnie "miejscowi" mogą wskazać miejsca gdzie tanio i smacznie zjeść oraz jakich miejsc należy unikać. Rada mieszkańców może pomóc zaoszczędzić pieniądze ale również pozwoli nam poznać atmosferę danego miejsca, ponieważ odwiedzasz lokacje nie omówione w przewodnikach. Jeżeli zastosujemy się do tej rady koszty dziennego wyżywienia nie powinny przekraczać 20 - 30 zł na dzień

Nasi partnerzy
© 2013 myMoney.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone